דרשות

דרשת בר מצווה – פרשת בשלח

נכתב ע"י בתאריך 1/3/2017

קהל נכבד, אורחים יקרים, הרשו לי במעמד נכבד זה לשאת מספר מילים על פרשות השבוע, היא פרשת “בשלח”.

פרשת בשלח היא הפרשה הרביעית של ספר שמות והיא נקראת בדרך כלל סמוך לט”ו בשבט חג האילנות המסמל את תחילתו של השלב השני בתהליך ההתפתחות הרוחנית, וכך גם אני מתחיל היום את השלב השני בחיי הוא שלב הבגרות והכניסה למצוות.

בפרשה זו אלוהים בוקע את הים לשניים בכדי שבני ישראל יעברו, פרעה וצבאו רודפים את בני ישראל וכשבני ישראל צריכים לעבור לצד השני הם מתמלאים חששות ונבהלים מהמשך הדרך שנראית להם אז כאימתנית  ומפחידה, ואם אני חושש מהמשך דרכי ומעול המצוות ומימי בגרותי, הרי ש אני למד שכמו שאלוהים קרע את הים בשביל שבני ישראל יעברו בתוכו, כך אין לי היום ממה לחשוש להמשך דרכי, כי אלוהים בעזרי ואוכל לעבור לצד השני של חיי בבטחה כי אני עושה את דבר השם כמו שבני ישראל עשו.

כמו כן, מתוארת בפרשה כיצד אלוהים סוגר את הים על צבאו של פרעה והמצרים טובעים בו וכבר אין חשש לבני ישראל, ולכן מצוקות וטרדות הילדות שלי מתחלפות כעת בדברים אחרים שעלי לדאוג לקיומם.

לאחר המעשה של קריעת ים סוף פוצחים  משה והעם בשירה נפלאה הידועה בשם: שירת הים, שנדע שלא לשכוח גם להודות על הניסים ולפרסמם.

בהמשך הפרשה מסופר על תחילת המסע במדבר, על בקשת העם לאוכל והורדת המן מהשמיים על ידי אלוהים ולכל אחד ואחת על פי צרכיו לאותו היום ואם למדתי בקריעת ים סוף שאנו צריכים לסמוך על אלוהים שיעזור לנו בדברים הקשים כמו חציית הים, אנו צריכים להבין שאנו צריכים ויכולים לסמוך על אלוהים ושכל דבר שנראה לנו קטן ויום יומי גם בא ממנו וכל מה שאנו מקבלים זה מה שאנו צריכים לאותו היום וכן גם על פי טעמנו, שכבר נכתב ונאמר שלכל אדם המן היה על פי מה שרצה לאכול באותו היום, וכך גם בהמשך שבני ישראל נזקקו למים ומשה הכה בסלע ויצאו ממנו מים.

וכן גם במלחמות אלוהים מסייע בידינו ואף אם מדובר בעמלק המסמל את הרוע, כמשה מרים את ידיו כלפי מעלה בני ישראל יכולים לו וכשהוא מוריד אותם עמלק יכול לנו, הרמת הידיים של משה מסמלת את האמונה באלוהים וזה מה שעוזר לנו במלחמה נגד היצר הרע שמנסה להוביל אותנו בדרך הרעה, ואנחנו נדרשים למלחמה הזאת כל ימי חיינו ונצטווינו למחוק את זכר עמלק

וכיום אני נכנס ומצטרף למלחמה הזאת באמונה ובביטחון באלוהים כפי שלמדתי מהפרשה הזאת מתחילתה ועד סופה כפי ששיתפתי אתכם רבותיי וגבירותיי,
אז תאחלו לי בהצלחה וגם מזל טוב להגיעי לרגע הזה, אחד החשובים והמשמעותיים בחיי. וברשותכם, אני רוצה להודות לכל אחד ואחת מכם שהגיעו לכאן היום לחגוג אותי ולכבד את בני משפחתי. תודה.

כל הזכויות שמורות לגילן פרסום ואינטרנט בע”מ

גודל פונט