דרשות

דרשת בר מצווה לפרשת תזריע-מצורע

נכתב ע"י בתאריך 1/3/2017

בס”ד

אורחים יקרים, משפחה נפלאה, חברים וקרובים, ברשותכם  אשא מספר מילים על פרשות השבוע, היא פרשת “תזריע-מצורע”.

פרשת “תזריע-מצורע” היא למעשה שתי פרשיות שחוברו להן יחדיו והיא הרביעית והחמישית של ספר ויקרא, שתי הפרשות עוסקות בנושא אחד והוא הבאת הקורבן של “המצורע”, מצורע הוא מי שמוציא שם רע – מרכל ומדבר לשון הרע על הזולת.

על חשיבות האיסור בהוצאת שם רע וריכול על אדם אחר ושמירת הלשון אנו למדים מפסוק בתהילים שאומר: מי האיש החפץ חיים, אוהב ימים לראות טוב – נצור לשונך מרע וכו'”, בדרך כלל מי שמרכל עושה זאת על מנת להתקבל לחברה, שיחשבו שהוא יודע הכול וירצו בחברתו שיעדכן אותם על האחר, עונשו של זה המרכל ומוציא שם רע הוא בהוצאתו מהחברה, כך שהעונש ירתיע את האדם שרוצה דווקא להיות בחברה.

עונש הצרעת מופיע ככתם על גוף האדם שחטא וכך כולם יודעים שחטא ובמה חטאו, אם הוא ריכל על אדם אחר וסיפר על חטאיו או מעשיו של אדם אחר כעת כולם יודעים שהוא חטא אבל לא על ידי רכילות של אדם אחר אלא על ידיו עצמו, הצרעת מדבקת ולכן עונשו וגם מה שירפא אותו הוא ריחוק מהחברה לתקופת זמן.

עוד אפשר לומר על חיבור שתי הפרשות הללו ששמותיהם “תזריע-מצורע” הם בעצם הפכים – בזריעה אנו מביאים חיים חדשים וכשמוציאים שם רע אנו משולים להורסים חיים, טיהור האדם המצורע הנחשב למת בגלל הוצאתו מהחברה והחזרתו מתוקן לחברה נחשב כאילו קיבל חיים חדשים, עוד אפשר ללמוד שתזריע זה דבר טוב ומצורע דבר רע ואם מחברים אותם כמו בפרשות, הדברים הטובים שבני האדם עושים מבטלים את הדברים הרעים שאנשים אחרים עושים וזה שהכוהנים עוסקים גם בטיהור אנשים מצורעים וגם בחיי היום יום הקדושים של המשכן מרמזת לנו כמו חיבור הפרשות שצריך לעסוק בטוב וגם ברע באותו הזמן ולא לייחד לכל דבר זמן מיוחד.

עוד אפשר ללמוד מכך שהאנשים הנגועים בצרעת פונים לכוהנים ולא לרופאים הוא שנגע הצרעת היא אינה מחלת עור הדרושה טיפול רפואי או תרופות אלא טיפול רוחני והיטהרות על ידי ריחוק מהחברה ושלא ימשיך בדרכיו הרעות עם אנשים אחרים מכיוון שגם השומע נחשב כחוטא.

אז ביום בר המצווה שלי גם אני מחבר את שתי תקופות חיי, אלו שלפני ואלו שמתחילים היום, עת אני מתחיל את בגרותי.
אומרים שעל פי יום היוולדו של הילד ופרשת השבוע שבו הוא נולד, זה הוא תיקונו בעולם ובמה שהוא צריך להשתדל בחייו אז אקח על עצמי להיות רק “תזריע” ולגרום נחת רוח להוריי ואלוהיי ולא ארכל ולא אוציא שם רע.
לסיום, אני רוצה להודות לכל הקהל שהגיע לכאן היום לחגוג יחד עימי ועם בני משפחתי, ומעל הכול אני רוצה להודות להוריי היקרים שמדריכים אותי בדרך האמת והישר לאורך כל הדרך. ברוכים תהיו כולכם.

כל הזכויות שמורות לגילן פרסום ואינטרנט בע”מ

גודל פונט