דרשות

דרשה לבר מצווה פרשת יתרו

נכתב ע"י בתאריך 1/3/2017

ברשות הוריי היקרים מפז, ברשות מורי ורבותי הנכבדים, וברשות כל הקהל הקדוש הזה, ביום זה בו אני עוזב את עולם הילדות ומקבל על עצמי עול מצוות של תורתנו הקדושה, אשא מספר מילים על פרשות השבוע, היא פרשת “יתרו”.

פרשת יתרו היא הפרשה החמישית של ספר שמות ותחילתה בסיפור יתרו שהיה חותנו של משה, פרשה זו שמדובר בה על עשרת הדיברות ומעמד הר סיני נקראת דווקא על שם גוי, לדעת פרשנים רבים,  אנו צריכים ללמוד מכך שאחרי שראינו שאלוהים דואג לעם היהודי על חשבונו של עם אחר, אל לנו להבין מכך שרק אנחנו חשובים מכל העמים, כי רואים אנו ששם הפרשה החשובה הזאת נקראת על שם גוי ,וזו גם הפרשה היחידה בתורה שנקראת על שם אדם מסוים, אם כן כל בני האדם חשובים ושווים בפני האלוקים, ואל לנו להתנשא בפני אף אדם ואדם לעולם!

יתרו, חותן משה, רואה שמשה שופט לבדו את העם ומייעץ לו למנות שרי אלפים, שרי מאות, שרי חמישים ושרי עשרות, שיתווכו בינו ובין העם וישפטו את המקרים הפחות קשים.

משה מקבל את עצתו וכך אנו ורוב העולם עושים עד היום. ואם משה היה צריך לעצה מאדם אחר קל וחומר שכל אחד ואחת מאיתנו זקוקים לעצה טובה מעת לעת, ואל לנו לחשוב שאנו יודעים הכול ובוודאי שלא להתנשא מעל אחרים.

 יתרו גם אומר למשה איזה סוג של אנשים למנות לשופטים והוא מגדיר אותם כך: בעלי תום לב וברות לבב, בעלי יושר ויושרה, בעלי יראת שמיים ואמירת אמת, בעלי חוסן נפשי ושנאת בצע.

יתרו המגיע עם משפחתו וביתו ציפורה למשה לאחר שהוא שומע על הניסים שעשה אלוהים לבני ישראל שהוציאם מארץ מצריים מעבדות לחירות, לאחר עצתו למשה הוא חוזר לארצו ולא ממשיך איתם לארץ כנען המובטחת, מסיפור זה אנו למדים כי לכל אדם ישנו תפקיד בחיינו, ולא סתם אנו פוגשים אנשים במהלך חיינו.

בהמשך פרשה זו מסופר על מעמד הר סיני, בני ישראל חונים למרגלות הר סיני ושם נאמר להם שהם עומדים לכרות עם אלוהים ברית ולהיות לו לעם, בני ישראל מסכימים וכך גם הם מוכנים לקבלת עשרת הדיברות, לכן כיום בהגיעי לגיל המצוות, אני מקבל על עצמי את עשרת הדיברות במלואן!

בני ישראל אמרו “נעשה ונשמע”, הם הסכימו לקבלת עשרת הדיברות עוד לפני שהם ידעו מה הם, הם ראו שאלוהים לטובתם מיציאת מצריים ועד הגיעם להר סיני ולכן לא היו צריכים לחשוש שמה עשרת הדיברות יהיו לרעתם ובאמת לאחר שאנו רואים מה הם עשרת הדיברות אנו למדים שהם מיועדים לטובת כלל האנושות, לא סתם העמים האחרים מצווים גם הם לשבעה מתוך עשרת הדיברות המכונות שבעת מצוות נח.

לסיום, אני רוצה להודות לכל אחד ואחת מכם באופן אישי, על כך שהגעתם לכבד את הורי, את בני משפחתי ואותי באופן אישי ביום חגיגי זה, ברוכים תהיו!

כל הזכויות שמורות לגילן פרסום ואינטרנט בע”מ

גודל פונט