דרשות

דרשה לבר מצווה פרשת וישב

נכתב ע"י בתאריך 1/3/2017

בס”ד

אורחים נכבדים ובני משפחה יקרים, ברשותכם, אדרוש מספר מילים על פרשת השבוע, פרשת וישב.

פרשת וישב היא למעשה הפרשה התשיעית במניין פרשות השבוע וחלקים נכבדים ממנה עוסקים  בסיפור חלומותיו של יוסף, המכונה בפי כל: יוסף הצדיק.
לאורך הפרשה מתוארים תלאותיו של יוסף באמצעות סמלים וחלומות.

בתחילת הפרשה יוסף הוא בעל החלומות, עליהם הוא מספר לאחיו, ובכך למעשה מגביר את שנאתם אליו, ואף מוטל על ידם לתחתית הבור בהמשך הפרשה.
ובסוף הפרשה הוא מקשיב לחלומותיהם של אחרים ואף מסייע להם בפתרונם, וכתוצאה מכך זוכה לגאולה ולישועות השם.

הניגוד בין חלומות יוסף בתחילת הפרשה לבין יכולתיו הרוחניות  להביא לפתרון חלומותיהם של אחרים בסוף הפרשה, מסמל יותר מכול את הדרך הרוחנית אותה עובר יוסף לאורך חייו, דרך רוחנית המאפיינת יותר מכל את האמונה התמימה והבלתי מעורערת בבורא עולם.

הדרך הרוחנית של יוסף בפרשת וישב מתחילה מנקודה גבוהה הבאה לידי ביטוי באהבתו הייחודית של יעקב אבינו לבנו יוסף
היא ממשיכה בגילוי  קנאה ושנאה ליוסף על ידי אחיו, אשר מגיעים לשיאם עם הטלת יוסף לבור
והיא  נמשכת בהצלחת יוסף במצרים, עוברת שוב דרך תחתית הבור בישיבה בבית האסורים וכמובן בסופו של דבר הוא זוכה לתהילה וגאולה בפרשתה וישלח.
התהליכים הרוחניים עימם מתמודד יוסף בפרשת השבוע מגלים לכל אחד ואחת מאיתנו את כוחה האדיר של האמונה.
יוסף הצדיק עובר תלאות רבות עד להפכיתו לגביר מצרים, ולאורך כל הדרך הוא לא מפסיק להאמין בכוחו של הבורא.

יוסף מועפל באמצעות חלומותיו שבתחילת הפרשה אפילו ממוטטים עליו אסונות אישיים ושנאת אחים, ועדיין הוא ממשיך ומשכלל את כשרונותיו, עד אשר הוא מצליח להביא לפתרון חלומותיהם של אחרים ובזכות כך הוא זוכה לגאולה וכבוד רב.

המסר האישי לכל אחד ואחת מאיתנו מפרשת השבוע הוא להאמין בכל כוחנו ומרצנו ביכולות האישיים שלנו ואף להיאבק למען החלומות הנשגבים ביותר שלנו.

הכוח הטמון בכל אחד ואחת מאיתנו בשילוב אמונה שלמה בבורא עולם הם הכלים המרכזיים המאפשרים לנו להגשים את החלומות הפרטיים שלנו ואף לזכות בכבוד ותהילת עולם.
לאורך כל ההיסטוריה ולאורך כל הגלויות השונות, חלמו מיליוני יהודים על חזרתם לארץ ישראל וקיום טקסי ברית,חופה וקבלת עול מצוות התורה במסגרת טקס בר מצווה בארץ הקודש.
האמונה בבורא עולם והרצון להגשים את החלום איפשר ליהודים לאורך כל הדורות להתגבר על אסונות, קשיים, גילוי אנטישמיות ועוד.

כוח האמונה והאפשרות להגשים חלומות טמונה בכל אחד ואחד מבני העם היהודי.

היום , עם הגיעי לגיל המצוות, אני מצטרף לשרשרת ארוכה של אנשי אמונה ובעלי חלומות, שמאמינים, חולמים ואפילו יודעים שבעתיד הקרוב בעזרת השם נזכה כולנו לבואו של משיח בן דוד ונזכה לגאולה שלמה. אסיים את דבריי בברכת גאולה פרטית ואישית לכל אחד ואחת מכם, ברוכים תהיו!

    גודל פונט