הפקת בר מצווה בכותל | עלייה לתורה בכותל - המדריך המלא

הפקת בר מצווה בכותל

גיל מצוות מהווה נדבך משמעותי עבור כל נער יהודי בישראל ובגולה. על אף הנוחות שבקיום העלייה לתורה בבית הכנסת הקרוב, ישנם רבים שיבחרו לעלות לירושלים , לקיים ולהפיק טקס בר מצווה בכותל המערבי.

עליה לתורה בכותל

הפקת בר מצווה בכותל מחייבת תכנון מוקדם ומדוקדק על מנת שהחגיגה תהיה שלמה ומושלמת. חשוב לדעת שעליה לתורה בכותל בירושלים, הנה זכות גדולה השמורה לכל נער בגיל בר מצווה בין אם חילוני ובין אם דתי. חוויה רוחנית מעשירה שיזכור חתן האירוע גם בבגרותו.

משפחות החוגגות בר מצווה בכותל מקפידות לרוב לקיים את האירוע והעליה לתורה ברוב הידור על מנת להפוך את היום החשוב לחגיגי ושמח, תוך שהם משלבים ארוחה חגיגית, פעילויות רוחניות ומעשירות, אטרקציות שונות ולעתים לינה בסמוך לכותל.

לחצו לרשימת הספקים לטקס מושלם – בר מצווה בכותל

קרא עוד
מצטערים, לא נמצאו מפרסמים בקטגוריה המבוקשת.

בר מצווה בכותל – חינם

 

קביעת מועד

 

טרם תכנון האירוע על כל פרטיו, יש לשריין את התאריך המיועד. תאריך זה צריך להיות בשבוע שבו חתן בר המצווה יגיע לגיל מצוות, זאת בהתאם לתאריך העברי כמובן. לאחר שבררתם את המועד המדויק יש להתקשר ולסגור תאריך עם ארגון "הקרן למורשת הכותל המערבי" כדי לוודא שיהיה לכם מקום ברחבת הכותל חינם. לידיעתכם העלייה לתורה בכותל נעשית בימי שני וחמישי.

 

הכנה לבר מצווה

 

חשוב לזכור שאטרקציות, כיבוד ושמחה הם רק המעטפת שהופכת את הטקס למושלם, אולם החלק העיקרי הוא כמובן החלק הדתי – רוחני. לכן מומלץ למשפחות לשלוח את הילד לשעורי הכנה לבר מצווה, בהם ילמד להתפלל ולהניח תפילין וכמובן לקרוא את פרשת השבוע.

 

שירות חינם

 

ניתן לערוך בר מצווה בכותל חינם באמצעות מדריכי הקרן למורשת הכותל. הדבר מחייב הרשמה מראש. מדריכי הקרן ילוו את משפחת החתן לאורך הטקס, ידריכו, ישמשו כחזנים, ינהלו את האירוע וכמו כן יספקו סידור, ספר תורה ותפילין אם נדרש. יש לציין שהמדריכים ערוכים לארגון העלייה לתורה אך לא תפילה מלאה.
למרות שניתן לעשות בר מצווה בכותל חינם, רבות מהמשפחות בוחרות להביא מטעמן מפיק אירועים מקצועי להפקת טקס בר מצווה בכותל. הדבר הגיוני וכמובן נוח יותר מאשר לארגן הכל לבד – הסעות הלוך חזור, סעודה ושתייה, צילום, אטרקציות ועוד.

בר מצווה בכותל – המלצות

1. הכניסה לרחבת הכותל – בלבוש צנוע בלבד.

2. ככלל יש לדעת שקיימת מחיצה בין גברים לנשים. כדי שכל בני המשפחה, גברים ונשים, יוכלו לקחת חלק בטקס ובשמחה, ההמלצה היא לערוך את הטקס בסמוך למחיצה, כך שגם הנשים יוכלו לראות ולשמוע.

3. במידה ובר המצווה מתקיים בחורף במזג אוויר גשום, אסור להוציא את ספרי התורה לרחבה ותחת זאת ייערך הטקס בסככות הסמוכות.

4. חל איסור להכניס ספרי תורה שאינם שייכים לספריית הכותל. יש צורך לשאול את הספר מהספרייה.

5. עריכת טקס בר מצווה מחייבת נוכחות של מניין, כלומר עשרה גברים שעברו את גיל 13. במידה ואין מספיק גברים באירוע, ניתן לבקש ממתפללים אחרים שוודאי יעתרו בחפץ לב לקיום מצווה חשובה זו. עם זאת, מומלץ לוודא שמדובר באנשים שמעוניינים לקיים מצווה ולא ידרשו תשלום לאחר מכן.

6. לאחר סיום הטקס, התכבדו וגשו לעמדת המודיעין על מנת לקבל תעודה בחתימת רב הכותל על כך שנערך בר מצווה בכותל. בכל זאת, מדובר באירוע חשוב ולפיכך המלצתנו היא לשמור מזכרת יפה ומכובדת זו לשנים הבאות.

7. תכנון זמן – ירושלים היא עיר צפופה וסואנת ועל אחת כמה וכמה העיר העתיקה שלה רחובות צרים במיוחד. הדבר נכון גם לכניסה לרחבת הכותל. לכן ההמלצות הן לקחת טווחי ביטחון בכל הקשור לארגון הטקס, הסעודה ופעילויות שונות שאולי תכננתם בירושלים.

בר מצווה בכותל – רעיונות

 

טקס ללא הפרדה

 

חגיגות טקס בר המצווה סטנדרטי בכותל מחייב הפרדה בין גברים לנשים. על אף העובדה שניתן לקרב את העלייה לתורה סמוך לעזרת הנשים, זה עדיין לא יתאים למשפחות חילוניות-מסורתיות שרוצות לחגוג בצוותה ללא הפרדה. מה עושים? רעיון טוב יהיה לחגוג במתחם "עזרת ישראל" (מרכז דוידסון) שצמוד לכותל המערבי ללא הפרדה.

 

סיורים בירושלים

 

לאחר הטקס תוכלו לקחת את האורחים לסיורי בר מצווה בירושלים, תוכלו לבחור בין רעיונות שונים ומגוונים כמו סיורים בשערים, סובב חומות ירושלים, עיר דוד, קבר דוד והר ציון, מרכז דוידסון ועיר העתיקה. ירושלים היא עיר גדולה ועתיקה עם שפע מקומות היסטוריים מרתקים וניתן לבחור מסלולים שונים באורכים שונים ועם תכנים מגוונים שיתאימו לקהל החוגגים שלכם.
מה למשל? בתי הכנסת שנמצאים ברובע היהודי. רובם עתיקים ובעלי הסטוריה מרתקת. ניתן להכנס אליהם, ללמוד על הנסיבות להקמתם ולהכיר דרכם את האוכלוסייה המגוונת ואירועים היסטוריים שהתרחשו לאורך הדורות. רעיונות נוספים הם תצפיות נוף למרגלות חומת העיר העתיקה, שכונת משכנות שאננים והרובע היהודי.

 

מוזיקה

 

כבכל אירוע חגיגי, דורשה מוזיקה טובה ומתאימה כדי להרקיד את האורחים בהתאם למהלך האירוע. מומלץ להזמין או להביא מערכת מוזיקה ניידת מבעוד מועד עם קטעי המוזיקה המתאימים לכל שלב באירוע.

 

צילום

 

כמובן שניתן להסתמך על האורחים והמשפחה שיצלמו, אולם אם תרצו מזכרת מכובדת וראויה מהאירוע אין מנוס מהזמנת איש או אנשי מקצוע שיוכלו לתעד את הטקס באופן מיטבי הן הסטילס והן בווידאו ואפילו להפיק לכם ולאורחים מגנטים כמזכרת לתלייה.

 

מתופפים שופרות וכליזמרים

 

אווירת העיר העתיקה המשתלבת להפליא באווירת טקס בר המצווה מתאימים מאוד לכניסה וליווי האירוע עם שופרות, כליזמרים ואפילו משולבים בתופים. זה רעיון נחמד שיכול להיות חיבור מנצח להשלמת הרושם ומעבר להעצמת החוויה יש בכך משמעות יהודית אותנטית.

 

פייטן/חזן לבר מצווה

 

פייטן או חזן יכול להוסיף אווירה ייחודית וקדושה ליום החשוב הזה באמצעות ניהול מוזיקלי של התפילה והטקס כולו, תוך הוספת פיוטים מסורתיים מתאימים לבר מצווה ואמירת דברי תורה.

 

כיבוד לבר מצווה בכותל

 

האפשרויות הן להביא אוכל ושתייה שקניתם ו/או הכנתם מבעוד מועד. זה עניין לוגיסטי לא פשוט, על אחת כמה וכמה כיוון שיש לכם עוד המון דברים לארגן. רעיון טוב יותר יהיה לשכור חברת הסעדה (קייטרינג) או להגיע לאחד האולמות/מסעדות שנמצאות בקרבת מקום.

בר מצווה בכותל בחורף

במידה ותאריך בר מצווה בכותל בחורף, יש סיכוי שירד גשם. אך אל דאגה, קצת מים לא יעיבו על החגיגות. יש פתרונות להכל. הזמנתם שופרות ונגנים? אין בעיה. כמובן שלא ניתן לקיים תהלוכה ביום חורף גשום אולם תוכלו לחגוג בשמחה ולרקוד תחת הסככה הגדולה שממוקמת לפני הכניסה לכותל.

מה לגביי התפילה ברחבת הכותל? גם לזה יש פתרון. התפילה תתקיים בבית הכנסת של הכותל – "קשת וילסון" שהוא ממוזג ועם כיסאות ישיבה. קחו בחשבון שבית הכנסת קטן בהרבה מרחבת הכותל ולכן כדאי שתדאגו לשמור מקום מראש.

ומה עם סיורים? האפשרות לסייר ברגל כמובן אינה ניתנת לביצוע ביום חורף רטוב וסוער אך גם לזה יש פתרון: תוכלו להזמין סיור באוטובוס עם מדריך שילווה אתכם ויספר לכם על המקומות וההיסטוריה. לאנשים מבוגרים זה יכול להתאים הרבה יותר מאשר סיור רגלי.

    גודל פונט