בר/בת מצווה
חיפוש תחום
כתיבת דרשה מסורתיתנכתב ע"י מכון עיתים בתאריך 08/08/2007

כתיבת דרשה מסורתית

אחד ממוקדי בת ובר המצווה הוא נשיאת דרשה בפני הציבור בענייני פרשת השבוע. דרשה זו יכולה להשתלב הן בטקס בבית הכנסת והן באירוע חברתי-משפחתי. הדרשה מהווה למעשה טקס חניכה וכניסה אל עולם המבוגרים. זוהי הזדמנות מיוחדת בה אתם, הנער והנערה, עומדים בפני הציבור כבוגרים וכשווים. זהו אירוע בו אינכם לומדים מן המבוגרים, אלא מלמדים אותם. הוריכם, מוריכם וחבריכם, כולם מקשיבים קשב למה שיש לכם לומר, לתחושותיכם, להשקפותיכם, לאמירה האישית שלכם לגבי זהותכם ותרבותכם היהודית. לכן חשוב כי אתם, בעלי השמחה, תהיו שותפים מלאים ופעילים לחיבור הדרשה שלכם וכי היא תעסוק בנושאים המעניינים אתכם, קשורים לעולמכם וקרובים אל לבכם. כך תהיה הדרשה פרי יצירתכם וביטוי ליכולותיכם ולבגרותכם. מומלץ שלא להתפתות לפנות לאדם מבוגר ובקיא במקורות לכתוב עבורכם את הדרשה. בדרך זו נכתבות אולי דרשות חכמות ומסוגננות יותר, אולם אתם תפסידו חוויה ייחודית ומאתגרת של מפגש בין אישיותכם לבין המקורות היהודיים. הישיבה המשותפת של המשפחה, החשיבה החווייתית על הדרשה והשיחה על ערכים ועל פרשנויות, עשויה להיות אירוע התבגרות מלכד ומרתק שיישאר אתכם שנים רבות.

פיתוח הרעיון
מומלץ להתחיל ולפתח את הרעיון בעזרת שאלות ראשוניות על בחירת הנושא, הקשר לחייכם ולאירועים שאתם מכירים ומידת ההזדהות שלכם עם המסר העולה מן הפרשה. ניתן לנסח שאלת סקר ולבדוק את עמדותיהם של בני משפחה, חברים או עוברי אורח ביחס לשאלה או לדמות שעל הפרק. תפקיד החונך להציג לכם מקורות נוספים המאירים את הנושא מזוויות חדשות, כגון סיפורי תנ"ך מקבילים, מדרשים, שירה עברית מודרנית, פזמונים ועיתונות עכשווית. כמו כן ניתן להעזר במאגרי תמונות של דמויות מקראיות ולשוחח על הדמות המקראית העולה מן הפסוקים, מן המדרשים, מן השירים ומן הציורים. מומלץ גם לגלוש יחד לאתרי אינטרנט המספקים רעיונות לפרשת שבוע, אתרים של תנ"ך באמנות, אתרי שירים עבריים ואתרים של היסטוריה יהודית ולחפש קישורים לדרשה. אם בחרתם להשתמש בחומרים אלה בדרשה, הביאו דברים בשם אומרם!
ניתן לפעול סביב הפרשה גם בצורה חווייתית. כך למשל, דרשה על פרשת נוח יכולה להתפתח סביב תחושות המתעוררות בזמן סיור בגן חיות או בזמן שיט במים; דרשה על פרשות ספר ויקרא יכולה להיתרם מסיור בדגמי בית המקדש ברובע היהודי בירושלים; דרשה על מעמד הר סיני והמסע במדבר יכולה להתנסח בעת טיול באזור מדברי; ודרשה על ההבטחה לאברהם שזרעו יהיה "ככוכבי השמיים לרוב" יכולה להסתייע בתצפית כוכבים.

הצעה למבנה הדרשה
מבנה מוצע של דרשה מתחיל ב(1) פתיחה אישית, העוסקת בתחושותיכם האישיות ביום בת המצווה או בר המצווה ובהצהרת כוונות עם הצטרפותכם אל עולם המבוגרים ואל עולם המצוות היהודי. לאחר מכן תבוא (2) הצגת הנושא עליו תבקשו לדבר והסיבה שהביאה אתכם לעסוק בנושא זה ו(3) פתיחה עניינית שתציג את הנושא הממוקד ותכלול בדרך-כלל קריאת פסוקים מתוך הפרשה. מומלץ להציג (4) שאלה או קושי העולים מתוך הפרשה. זה יכול להיות קושי לשוני-פרשני, קושי הנובע מסתירה עם מקור אחר, קושי רעיוני או קושי ערכי- השקפתי. לאחר מכן תנסה הדרשה לתת (5) מענה לקושי שהוצג בעזרת הגיונו ומחשבותיו של הדורש, בעזרת מקורות נוספים או פרשנויות עתיקות. יש מקום גם להסביר את הדרך שהביאה אתכם אל התשובה שסיפקה אתכם, ולעתים תישאר השאלה גם ללא מענה מספק. לאחר הדיון התוכני בא זמנו של (6) הקישור בין הרעיון לבין חייכם ותחושותיכם ביום זה. הקישור יכול להמשיך למעשה את הדיון ברעיונות הפרשה ובהשלכותיהם, או להיות קישור כללי העוסק בהתבגרות, בזכויות ובחובות, בשייכות תרבותית ולאומית, במשמעות שמכם וכדומה. לבסוף יש מקום ל(7) תודות לאנשים המלווים אתכם לאורך הדרך. אפשר לעשות זאת בעזרת סיפור המאפיין את הקשר ביניכם לבין ההורים או הסבים או להצביע על תרומתם המיוחדת לאישיותכם ועל הדברים שאתם מבקשים ללמוד מהם. ניתן לשלב גם אמירות הומוריסטיות כלפי האחים והמשפחה או סיפורים על לידתכם וגידולכם. זכרו לציין גם את החונך שסייע בדרשה ואת כל מי שעזר להצלחת האירוע (כולל אחים). במסגרת זו מקובל (8) להזכיר אנשים שלא זכו לחגוג עמכם, כגון בני משפחה שנפטרו לאחרונה או סבים וסבתות שכבר אינם ואת זיכרונם אתם מבקשים להעלות.


קרדיט:  http://www.itim.org.il/?CategoryID=205